HABERLER

Başkan Soyer'den alevlerle boğuşan itfaiyecilere moral desteği

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Urla-Alaçatı arasında ve Ovacık bölgesindeki yangınlara müdahale eden itfaiye ekiplerine moral ziyaretinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Urla-Alaçatı arasında ve Ovacık bölgesindeki yangınlara müdahale eden itfaiye ekiplerine moral ziyaretinde bulundu. Başkan Soyer İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve  İZSU ekipleri ile onlara destek olan gönüllülere teşekkür ederek “Maalesef şehrimizin her yerinde rüzgar çok sert ve yangın ihtimali yüksek. Tüm hemşerilerimizi çok dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer alevlerle boğuşan itfaiye personeline moral desteği verdi. Urla-Alaçatı arasındaki bölgede yangın söndürme ve soğutma çalışmalarını sürdüren ekibi dün akşam, Ovacık bölgesinde soğutma çalışmalarını sürdüren ekibi ise bu sabah ziyaret eden Başkan Tunç Soyer, İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve  İZSU ekipleri ile onlara destek olan gönüllülere teşekkür etti. Başkan Soyer, “İki farklı bölgede ciddi yangınlar yaşadık. Şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangın makilik ve orman alanlarına zarar verdi. İtfaiye ve İZSU ekipleri, Orman Genel Müdürlüğü'nden ve çevre illerden gelen ormancılar mucize yarattılar. Sitelerin içine kadar sokulan yangını durdurmayı başardılar. Gün ve gece boyunca, insanüstü gayretle çalışan başta kahraman itfaiyecilerimizle iftihar ediyorum. Maalesef şehrimizin her yerinde rüzgar çok sert ve yangın ihtimali yüksek. Tüm hemşerilerimizi çok dikkatli olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

İzmir'de dün öğle saatlerinde Urla-Alaçatı arasında, Karaköy Gazi Mustafa Kemal Caddesi’nde orman yangını çıktı. İhbarın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Urla, Güzelbahçe ve Çeşme ekipleri  bu bölgede görevlendirildi. İZSU, İZBETON ve Çeşme Belediyesi de tanker ve personelle söndürme çalışmalarına destek verdi. Yangın dün akşam saatlerinde kısmen kontrol altına alındı ancak gece rüzgarla şiddeti arttı. Yoğun çalışmalar üzerine bu bölgedeki yangın bugün sabah saatlerinde kontrol alındı. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) de uçak, helikopter, iş makineleri, arazöz ve personeliyle söndürme çalışmalarında yoğun çaba harcadı.

Ovacık'ta seferberlik
İzmir'i teyakkuza geçiren ikinci yangın ise yine dün akşam saatlerinde Ovacık bölgesinde yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yine OGM ekipleriyle buradaki yangına müdahale etti. İZSU, İZBETON tankerleri gece boyunca ekiplere su taşıdı. Ayrıca TOMA'lar, gündüz saatlerinde ise helikopter ve uçaklar ile çalışmalara destek verildi. Sağlık Sitesi, Sertur Sitesi ve Özpamir Sitesi'nde yaşayanlar önlem olarak tahliye edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, yangının Sertur Sitesi'ne sıçramasını engellemek için yangına doğaya zarar vermeyen köpüklü su ile müdahale etti. Ancak rüzgarla birlikte yangın Özpamir sitesine yöneldi. Yangın gece geç saatlerinde ekiplerin yoğun çabalarıyla evlere sıçramadan kontrol altına alındı. Sabahın ilk ışıklarıyla da soğutma çalışmaları yapıldı. Ekipler olası parlamalara karşı nöbete devam ederken Büyükşehir Belediyesi de yangındaki görevli tüm personele kumanya dağıttı.

Bergama- Dikili yolu üzerinde söndürme çalışmaları sürüyor
Çeşme'de yangın kabusu bitti derken bugün de Bergama-Dikili yolu üzerinde otluk alanda yangın çıktı. İtfaiye ekipleri OGM ekipleriyle müdahaleye başladı. Yangın saman balyası yüklü bir tır ve bir saman deposuna sıçraması nedeniyle Çanakkale yolu trafiğe kapandı. Bölgedeki hayvan çiftliğinin tahliyesi için ise çalışmalar başladı.