Temiz Hava Solunum Cihazı

Temiz Hava Solunum Cihazı


DRAGER

Maske

Dış Maske ; İtfaiyecinin yüzünü zararlı etkilerden korur.

İç maske ; Dış maskenin içerisinde bulunur alıcı ve verici ventilleri sayesinde tüpten gelen temiz havanın fazlasını ve solunum sonucunda oluşan atık havanın dışarı atılmasını sağlar, camın buğulanmasını önler.

Maske Camı : Yaklaşık 250oC’ye dayanıklı plastikten yapılmıştır. Çizilmelere karşı korunmalıdır.

Nefes Verme Ventili : Nefes verildiğinde dışarıdan içeriye hiçbir havanın girmesine izin vermeden, verilen nefesin maskenin ön sağ ve sol yanlarında bulunan hava tahliye deliklerinden (egzoz) dışarıya atılmasını sağlayan tek yönlü vanadır.

 

Şişe (Tüp)

İçerisine temiz hava sıkıştırılmış yüksek basınçlı kaplardır. Gelişen teknolojiye bağlı olarak çelik ve karbon fiber olarak imal edilmişlerdir.

Tüpler belirli basınç altında (300 bar) kompresörler tarafından doldurulur.

6 lt'lik bir tüpe 300 bar hava basarak 1800 lt hava elde edilir.

 

Sırtlık

Ergonomik bir yapıya sahiptir. Cihazın sırta iyice yerleşmesini sağlar.

Tüp içerisindeki hava kullanıldıkça basınç düşeceğinden tüp soğuyacaktır, sırtlık tüpün vücudumuzla direkt temasını keserek soğuk etkisini önler.

Sırtlık, ağırlığı dağıtarak kullanıcıya avantaj sağlar.

300 bar basınçlı havayı 4.5 bara düşüren yaylı koruma sistemi, ayrıca 4.5 bar basıncı kullanıcıların soluyabileceği 1 atmosfer basıncına indiren akciğer otomatiği mevcuttur.

Sırtlık üzerinde 300 bar basınçlı havayı taşıyan yüksek basınç hortumu bulunur.

Sistem üzerinde tüpün içerisindeki kalan hava miktarını gösteren manometre bulunur.

Tüpteki hava miktarı 50 barın altına düştüğünde kullanıcı bir düdük sesiyle uyarılır ve kısa zaman içerisinde bulunduğu ortamı terk etmesi gerektiği ikaz edilir.