HABERLER

Dünya’yı Turuncuya Boyayalım

İtfaiye Daire Başkanlığı kadın itfaiyecileri, “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” etkinlikleri kapsamında Özel Rota Anadolu ve Fen Lisesine konuk oldular

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında görev yapan kadın itfaiyeciler, “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” etkinlikleri kapsamında  Özel Rota Anadolu ve Fen Lisesi Gaziemir kampüsüne konuk oldular.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğinin” önemli olduğu ve “Mesleğin cinsiyeti olmadığı”nın vurgulanması amacıyla yapılan davete, İtfaiye Planlama ve Destek Hizmetleri Şube Müdürü Zeynep Sarıtaş ile itfaiye erleri Betül Esin ve Tuğba Yücel katıldı.
Misafirlerini sıcak ilgiyle karşılayan kız öğrenciler, kadın itfaiyecileri soru yağmuruna tuttular.
Kadınların, itfaiyecilik mesleğini seçerken karşılaştıkları sorunları, genel olarak toplumun ve ailelerinin tepkileri ve bunların nasıl hafifletilip aşıldığını sorguladılar.
İtfaiyeci kadınların, “Erkek işi” olarak tanımlanan İtfaiyecilik mesleğindeki konumlarını ve başarılarını öğrenmek istediler. 
Etkinlik öğrencilerin, itfaiyeci kadınlarla fotoğraf çekimleriyle sona erdi. 

“Dünya’yı Turuncuya Boyayalım” etkinlikleri nedir? 
“Dünya’yı Turuncuya Boyayalım” etkinlikleri Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin UNITE Kampanyası (UNITE to End Violence against Women Campaign) altında, kadın ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve sona ermesi için farkındalık gelişimi hedefleyen, her yıl BM üyesi devletler, BM kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve bireylerce gerçekleştirilen 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 16 günlük aktivitelerdir.