HABERLER

Afete Hazır İzmir için büyük tatbikat hazırlıkları başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi birimleri şehrin bir çok yerinde aynı anda gerçekleşebilecek afetlere karşı, ortak hareket etmek için eşgüdümlü müdahale koordinasyon tatbikatı yapacaklar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi birimleri şehrin bir çok yerinde aynı anda gerçekleşebilecek afetlere karşı, ortak hareket etmek için eşgüdümlü müdahale koordinasyon tatbikatı yapacaklar.

Ön hazırlık toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ev sahipliğinde, Oğuzlar ek hizmet binasında toplantı ve seminer salonunda yapıldı. İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse’nin sunum ve tanıtımını yaptığı tatbikat programı toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlık yetkilileri katıldı.

İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse’nin ön tanıtımını yaptığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet Acil Durum Operasyonel Eylem Planı 19 senaryodan oluşuyor. Senaryo’lar ayrıca çıkabilecek olası aksaklıklar ile güçlendirilmiş durumdalar.
Tatbikat günü senaryoların hepsi aynı zaman aralığında gerçekleştirilecek. Her senaryo için görev ve yetki alacak birimler ve aralarındaki koordinasyon ise  Afet Koordinasyon Merkezi'nden (Akom) Başkan Tunç Soyer tarafından yönetilecek. Senaryolara göre, hangi birimlerin görev alacağı ve yetkileri tanımlanıyor.

Sunumun bilgilendirmesini yapan Derse, "Bu tatbikatı geçen sene Mart ayı için planlamıştık. Ancak birinci ve ikinci Kovid 19 dalgaları ile 30 Kasım'a ertelemek zorunda kaldık. Bu süreçte daire başkanlıkları ile senaryodaki görev tanımları ile ilgili bilgileri paylaşıyorduk. 30 Ekim'de İzmir depremi gerçekleşti ve bu ön toplantıların artılarını da depremde yaşadık. 
İzmir Türkiye Acil Müdahale Planı 2014 yılından beri üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Fakat AFAD Türkiye Acil Müdahale Planı dahilinde İzmir Acil Müdahale Planı çıkarınca, planımız bir süre askıda kaldı. Bu program çerçevesinde 26 hizmet grubunun yapacağı işler ve görevleri tanımlıydı. Bunlar bakanlıklar nezdindeydi.  2014 senesinden sonra bakanlık sayılarının düşmesi ve güncellemeler ile son halini aldı. 
Biz de olay türlerine göre ana unsurlarımızın görev tanımlarını belirten bir şablon hazırladık. Bu çerçeve de İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planı raporumuzu oluşturduk ve meclisimizden geçirdik. 
Raporumuzda selinden, heyelanına, yangınına, fırtınasına, dolusuna kadar bir çok olay çeşidine göre, hangi daire başkanlığının hangi birimlerinin, nasıl müdahale edeceğini tanımladık. 
Başkanımız Sayın Tunç Soyer, Genel Sekreterlik, Daire Başkanlıkları ve İlçe Belediye Başkanlıklarının da dahil olduğu bir görevlendirme yapısı oluşturduk. Şimdi bu büyük tatbikat ile planımızı realiteye dönüştüreceğiz. Böylece eksik kalan noktaları saptayıp, eklemeleri yapabileceğiz.
Biliyorsunuz İtfaiye haftasında sivil toplum kurumları ile bir protokol imzaladık. Bu arada bu sivil toplum kurumlarına verdiğimiz eğitimleri pekiştiren, küçük bir tatbikat senaryosunu örnek olarak gerçekleştirdik.
Şimdi planladığımız tatbikat daha büyük. Gerçek zamanlı olarak hem eğitim tesisimizde, hem de dış alanlarda olacak. Dış alanlardaki  tatbikatlarımızın, görünürlükleri ile vatandaşlarımızı afetler konusunda bilinçlenmesine de fayda sağlayacak.
Bizim görev birimlerimize ek olarak AFAD, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve çöken 6 katlı bina senaryosu için Bulgaristan timlerini de davet ettik. Tatbikatımızın bu açıdan uluslararası özelliği de var"
dedi.

İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse senaryoları ve katılacak daire başkanlıkları birim görevlerini şöyle özetledi;
1) Deprem sonucu 10 katlı apartman çökmesi; İtfaiye ve Fen İşleri Daire Başkanlıkları
2) Afetzedeler için barınma, yiyecek, giyecek, temizlik ve temiz su temini; İtfaiye, Zabıta, Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor Daire Başkanlıkları ile Arama Kurtarma Dernekleri ve İzmir BB gönüllüleri
3) 3 katlı bina da yangın; İtfaiye Dairesi Başkanlığı
4) Afetzedelere Tıbbi destek ve elektrik; İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Eşrefpaşa Hastanesi
5) Resmi kurum AFAD, gönüllü STK’lar için barınma ve koordinasyon çadırları; Tüm ekipler
6) Telsiz ve Telefon hatlarında kesinti; Alternatif mobil rölelerle haberleşme sistemi
7) Zemin sıvılaşması ile yan yatan 8 katlı bina; İtfaiye ve Fen İşleri Daire Başkanlıkları
8) Deprem alanındaki yağmacılar; İtfaiye ve Zabıta Daire Başkanlıkları
9) Denize adam düşmesi; İtfaiye Dairesi Başkanlığı
10) Kuyu'ya adam ve hayvan düşmesi ve Çatıda mahsur kişi; İtfaiye Dairesi Başkanlığı
11) 6 katlı bina çökmesi ve enkazın bitişik binaya yaslanması ile binalarda mahsur kalanların kurtarılması; İzmir ve İstanbul İtfaiye Dairesi Başkanlıkları ile Bulgaristan Ekibi
12) Deprem sonrası hasar gören su boruları sonucu oluşan su baskınları; İtfaiye ve Fen işleri Daire Başkanlıkları ile İZSU Genel Müdürlüğü
13) Deprem sonrası kopan yüksek gerilim elektrik hatları ile çıkan orman yangını; İtfaiye, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlıkları ile İZSU Genel Müdürlüğü
14) Deprem sonrası Konak Tüneli çöküntü sonucu kaza, araç , petrol yangınları ve araç içi sıkışma ; İtfaiye, Zabıta ve Ulaşım Dairesi Başkanlıkları
15) Arıza yapan İtfaiye aracı; İtfaiye, Zabıta Daire Başkanlıkları ve Makine İkmal 
16) Yola devrilen ağaçlar ile aksayan şehir içi ulaşım; İtfaiye, Zabıta, Ulaşım ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlıkları
17) Tesiste Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif sızıntı ihbarı; İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve İZSU Genel Müdürlüğü
18) Deprem sonucu ölen ve enkazdan çıkarılan vatandaşlar; İtfaiye ve Mezarlıklar Dairesi Başkanlıkları
19) Petrol ürünleri işleyen tesiste yangın ve patlama; İtfaiye Dairesi Başkanlığı