HABERLER

Geçmişten günümüze İtfaiye

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Teşkilatı’nın 1714'den bu yana 308nci, belediyelere devrinden itibaren 99’uncu kuruluş yıldönümünde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) de “Geçmişten günümüze İtfaiye Ekipmanları ve Fotoğraf Karma Sergisi”ni açtı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Teşkilatı’nın 1714'den bu yana 308nci, belediyelere devrinden itibaren 99’uncu kuruluş yıl dönümünde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) de  “Geçmişten Günümüze İtfaiye Ekipmanları ve Fotoğraf Karma Sergisi”ni açtı.

Açılışa İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse ile itfaiye şube müdürleri ve AAHD Başkanı Turhan Sofuoğlu ve davetliler katıldı.

İzmir İtfaiyesinin geçmişte kullandığı ekipmanların da sergilendiği salonda  1800’lü yılların son döneminde İstanbul da itfaiyecilerin Galata civarındaki yangına gidişini resmeden 100 yıllık tablo özel ilgi çekiyor.
Sergide çeşitli dönemlerde ve görevlerde kullanılan başlıkların ve ekipmanların yanında bulunan 200 yıllık top da  ayrı bir ilgi odağı. Döneminde Yangın bildirimi için kullanılan top, iletişim araçlarının gelişimi ile Ramazan aylarında iftar topu olarak da son dönemlere kadar kullanılmış.

Sergi de İtfaiye personeli Ahmet Artık’a ait lego itfaiye araçları ve AAHD Başkanı Turan Sofuoğlu’na ait ambulans araç oyuncakları, İzmir İtfaiye Dairesi Başkanlığınca kazanılmış proje ödülleri, Yangın ve Kurtarma Sporları Dünya Şampiyonasında kazanılmış ödül ve madalyalar ile İzmir Büyükşehir Belediyesi birimleri arasında gerçekleşen çeşitli spor müsabakalarında kazanılmış kupalar bulunuyor.

Serginin fotoğraf bölümde İzmir İtfaiyesinin kuruluşundan günümüze hizmet binaları, yangın ve aram kurtarma müdahale  kareleri sergilenmekte.
Kahraman İtfaiyecilerimiz Hep Kalbimizde…
Sergi alanımızda bu kutsal görevi yaparken hayatlarını kaybeden şehitlerimizi  yad etmek için özel bir anma köşesi de hazırlandı. 

İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse,  Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu’ya tüm ekipmanlar ve fotolar hakkında kısa bilgilendirmeler yaptı. İtfaiye personeli ise çekilen fotoğraflarda kendilerini ve başardıkları görevleri hatırladılar.

İyi ki Varsınız
Ziyaretçiler için oluşturulan itfaiye Anı defterine , Genel Sekreter Yardımcımız Şükran NURLU Sergi’nin  anı defterine şunları yazdı.
“ Yangında afette ilk aklımıza gelen köklü, kıymetli teşkilatın çalışanları, değerli itfaiyeci arkadaşlarım.

Varlığınız topluma güven veriyor, huzur veriyor.
Biliyoruz ki görevini. canından önde tutan bilgili, donanımlı ve başarıları ile tarihe geçmiş bir teşkilata emanetiz.
“İtfaiye Haftası” sizleri, biraz daha anlayabilmek için fırsat. Değişen yaşam, değişen kentler, değişen iklim, değişen alışkanlıklara uyum sağlayan modernize olan yapının sergilendiği bu ekipman ve fotoğraf sergisinde olmaktan, mutluluk ve gurur duydum. 

Bu teşkilata yıllar boyu emek vermiş ve vermekte olan arkadaşlarımın haftasını en içten dileklerimle kutluyorum. İyi ki varsınız.”  
                                                                                                                         Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu
                                                                               
Sergimiz 30 Eylül 2022 tarihine kadar devam etmektedir.
Geçmişten Günümüze İtfaiye Ekipmanları ve Fotoğraf Karma Sergisi'ni 
https://itfaiye.izmir.bel.tr/tr/FotografDetay/11/58 adresinde görebilirsiniz.