İTFAİYE SPORLARI

Kâr amacı gütmeyen ortaklık olarak 2001 Yılında "Uluslararası İtfaiye ve Kurtarıcılar Spor Federasyonu" kararı ile federasyon kuruldu ve dünyanın 20 ülkesinden itfaiyecileri ve kurtarıcıları bir araya getirdi. Bunlardan birisi de Türkiye'dir.


Kuruluşundan bu yana, Federasyon himayesinde, 11 Dünya Şampiyonası, 3 Avrupa Şampiyonası, 2 Asya Kupası, Almanya, Rusya, Kore, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Bulgaristan, Kazakistan ve diğer birçok ülkede yapıldı. Ülkemiz adına federasyonun etkinliklerine İzmir İtfaiyesi olarak başından beri iştirak ettik ve katılmaya da devam ediyoruz.

Ayrıca, 2010'dan beri her yıl Dünya Gençler ve Gençlik Şampiyonası düzenlenmektedir.

2014'teki tarihi olay ise, kadın ekiplerinin yangın ve kurtarma sporlarındaki yarışmalara katılımıydı.

Federasyonun desteğiyle, diğer ulusal organizasyonlar tarafından uluslararası yarışmalar düzenlenmektedir.

Spor etkinliklerinin bir parçası olarak, önde gelen üreticilerin yangın teknik ürünleri ve kurtarma ekipmanı sergilerinin yanı sıra, farklı ülkelerden yangın ve kurtarma hizmetleri başkanlarının katılımıyla yangın ve kurtarma sporlarının geliştirilmesi ile ilgili uluslararası konferanslar düzenlenmektedir.

Federasyon, Spor Teknik, Disiplin Dopingle Mücadele Komitelerini ve Spor ve Disiplin Komisyonunu oluşturdu. Yangın ve kurtarma sporlarında "uluslararası kategorinin hakimi" yeterlilik kategorisinde 70'ten fazla kişi bulunmaktadır.

Geleceğin bir sporu ya da büyük bir geleceği olan bir spor olarak, giderek daha fazla insan ve spor tutkununun sadece güç, hız, aynı zamanda fikrine dayanarak yeni spor biçimlerine dönüştüğü anlamında yangın ve kurtarma sporu atayabilirsiniz. takım işbirliği, ortaklık ve entelektüel bileşen.

Kurtarma ve yangın sporu her yaştakileri etkileyebilir. Hem mücadelenin yoğunluğunu hem de gösterinin rengini ve sporcuların yeteneklerinin profesyonelliğini içerir.

Uluslararası düzeyde yangın ve kurtarma sporlarının gelişimi, Olimpiyat beklentilerini teyit etmektedir.
 

Uluslarlarası İtfaiyeci ve Kurtarıcı
Sporları Federasyonu