İTFAİYE ORMAN KÖYLERİ VE KIRSAL ALAN YANGINLARI MÜDAHALE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

ORMAN KÖYLERİ VE KIRSAL ALAN YANGINLARI MÜDAHALE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

1-Kent genelinde olası kırsal alan ve orman yagınlarını araştırmak ve risk azaltma çalışmaları yapmak.

2-Yangın çıkma riskinin yüksek olduğu kırsal alan ve orman bölgelerinde doğru ve başarılı bir müdahale için organizasyonu sağlamak.

3-Bölge halkının kırsal alan yangını, orman yangını ve doğal afetlere karşı bilinçlendirmek ve ön müdahale için eğitim, ekipman, tanker dağıtımını organize etmek.YANGIN TANKERLERİ PROJESİ

Yangın Tankerleri

2021 yılında 60 adet ve 2022 yılında 59 adet olmak üzere toplam 119 adet yeni yangın tankeri dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bakım Onarımı Yapılan Tankerler İl Özel İdaresi ve Orman Bölge Müdürlüğünden Büyükşehir Belediyemize devri gerçekleşen tankerlerden 184 adet tankerin bakım ve onarım işlemleri gerçekleştirilmiş ve faal halde teslim edilmiştir. Faal Yangın Tankerleri An itibari ile toplam 273 adet faal yangın tankerimiz mevcuttur.

Temel Yangın Bilgisi ve Yangın Tankeri Kullanım Eğitimi

Toplam 24 adet mahalleye temel yangın bilgisi ve yangın tankeri kullanım eğitimleri verilmiştir. Yangın Tankeri Gönüllüleri Faal 273 adet tankerin verildiği köylerdeki köy muhtarı ve muhtarların belirlediği 2 kişi ile birlikte her köy için 3 kişi olmak üzere toplam 800 kişi yangın tankeri gönüllü kadrosuna dahil edilmiştir.Yeni Yangın Tankeri Alımı Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından 75 adet yeni yangın tankeri alımı yapılacak olup ihalenin hazırlıkları sürmektedir.