HABERLER

İtfaiyeci Adayları kuralarını çektiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında görev yapmak üzere atanan İtfaiye Eri adayı memurlar, temel eğitimlerinin ardından görev kuralarını çektiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında görev yapmak üzere atanan İtfaiye Eri adayı memurlar, temel eğitimlerinin ardından görev kuralarını çektiler. 

İtfaiyeci adayı memurlar, il sınırları genelindeki İzmir İtfaiyesinin 56 grubuna, personel ihtiyacına göre dağıtıldılar. Görev yapacakları gruplarda, itfaiyecilik mesleği ile ilgili bilgi ve görgülerini geliştirecek eğitimleri, 2 yıl boyunca devam edecek.
İş başında eğitim, grup amirlerinin gözetimi ve kontrolünde deneyimli itfaiyecilerle birlikte uygulamalı olarak gerçekleştirilecek ve saptanan eksiklikler çalışılacak. 
Ayrıca adaylar Eğitim Şube Müdürlüğünce belirlenmiş olduğu yıllık planlama çerçevesinde ara eğitimler de alacaklar. Memur asaletlerinin tasdiği ile İzmir İtfaiyesinde İtfaiye eri olarak görev yapma hakkı kazanacaklar.  

Kura çekiminden önce konuşma yapan İzmir İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse "Göreviniz esnasında, sizin iş güvenliğiniz ve sağlığınız birinci önceliğimizdir. Ardından kurtarma, vatandaşa destek ve diğer işler gelmektedir. İzmir İtfaiyesi sürekli gelişen bir kurumdur. 
Sadece yerel değil, ulusal ve uluslararası etkinlikleri vardır. Bunların bilincinde hareket etmenizi ve kendinizi sürekli geliştirmenizi istiyoruz"
dedi.

Kura çekimi sonrasında aldıkları eğitim hakkındaki genel görüşleri sorulan adaylar, eğitmenlerin tamamının yangınlara ve kurtarmalara girmiş, ekipmanları tanıyan deneyimli kişiler olmaları sebebiyle çok şey öğrendiklerini belirrtiler. 
Özellikle uygulamalı eğitimlerdeki bire bir tekrarlı eğitimlerin, konuların anlaşılıp öğrenilmesini çok kolaylaştırdığını vurguladılar.