Portatif Söndürme Cihazları (Kuru Kimyevi Tozlar)

Portatif Söndürme Cihazları (Kuru Kimyevi Tozlar)


Yangının en az maddi zararla ve can kaybına neden olmadan söndürülmesinde en önemli husus anında müdahaledir. Anında müdahale için kolay taşınabilir ve kullanması basit söndürme cihazları mevcuttur. İş yerlerinde, araçlarımızda ve evlerimizde bu cihazların bulundurulması bu anlamda kolaylık sağlar. İzmir İtfaiyesi'nde standart olarak 6 kg.lık cihazlar kullanılmaktadır.

BC Tozları

B ve C sınıfı yangınları söndürmede etkili olan ve piyasada bulunan BC tozların ana bileşiminde Sodyum Bikarbonat, Potasyum Bikarbonat ve Potasyum Klorür, Potasyum sülfat, Potasyum sülfat - Kalsiyum karbonat, Sodyum bikarbonat - Kalsiyum karbonat tozlarıdır.

ABC Tozları

ABC Tozları ile alevli yangınlar ve yüzeysel kor yangınları söndürülebilir. Daha derin olan korlu yangınlar yanmaya devam ederler ve yangının yeniden alevlenmesine neden olabilirler. Kor yangını tozu da denilen ABC tozları ile geri ateşlenme engellenir. ABC Tozları, Mono amonyum fosfat (NH4H2PO4), Üre-potasyum bikarbonat ve Amonyum sülfat (NH4SO4) maddeleridir.

ABC Tozlarının korlu yangınları söndürmesinde de birkaç söndürme etkisi birden yangını durdurur.

     * Ayırma ile boğma etkisi

     * Isı alma ve set koyma etkisi ile soğutma

     * Kimyasal reaksiyonları inhibizasyon (blokaj) etkisi.

D Tozlu Cihazlar

D sınıfı yangınların söndürülmesinde bu güne kadar silis, perlit, grafit, terner ötektik klorür vs. bazlı katı madde söndürücüleri kullanıldı.

Yakın tarihte bu tozlar daha etkili ve basite indirildi. Ana maddelerini Alkali klorür, alkali boraks oluşturdu. Metal yangınlarında kullanılan maddelerde, sodyum ve potasyum bazlıdır. (cam yapımında potasyum tuzları, kuru buz yapımında sodyum klorür kullanılır).

Bu söndürücü toz yanan maddenin üzerini zar şeklinde bir film şeridi kaplayarak maddenin oksijen almasını engellemek suretiyle söndürür.