HABERLER

Asansör Sempozyumu Gerçekleşti

İzmir itfaiyesi "Asansörden Kurtarma Eğitim Modülleri" oluşturdu. 2022 Yılında İzmir Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezine Asansör Eğitim Simülasyonu yapılacak

İzmir Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı katılımıyla,TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından düzenlenen, "Asansör Sempozyumu" 18-20 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.  
Tepekule Kongre Merkezi/İzmir Anadolu Salonu’nda gerçekleşen 7 oturumda, 14 bildirinin sunumu yapıldı ve çevrimiçi olarak zoom ile youtube üzerinden yayınlandı.

Sempozyum öncesinde İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse koordinasyonunda gerçekleştirilen İtfaiye Şube Müdürleri toplantısında, "Asansörden Kurtarma Eğitim Modülleri" oluşturuldu ve 2022 Yılı içerisinde İzmir Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezi içerisine Asansör Eğitim Simülasyonunun yapılması için çalışmalara başlandı.
Derse, bu çalışma kapsamındaTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) yetkililerinin gerekli destekleri vereceklerini de belirtti.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı adına sempozyuma katılan Eğitim Şube Müdürü Serkan Korkmaz, "Yangın ve Acil Müdahale Ekipleri"nin kurtarma ve yangın anında karşılaştıkları zorlukları belirtti. Yönetmelikte bazı düzenlemeler yapılarak, binalardaki kişi sayısını baz alarak Acil Asansörlerinin sayılarının artırılması, uygun ölçütlerdeki yolcu ve yük asansörlerinin de kullanılması ve tüm Acil Durum Asansörlerinin tek tip standart İtfaiyeci Anahtarı ile çalışacak şekilde düzenlenmesi ise çözüm önerileri içinde yer aldı.

Acil Durum asansörleri, konutlarda 50.5 metre ve işyerlerinde ise 30.5 metre üstündeki binalar bulunması yönetmelik gereği zorunludur. Acil durumlarda yolcu ve yük asansörleri durdurulduğunda kullanılırlar. Kurtarma ekiplerinin bina içindeki hareketini kolaylaştırmak için özel olarak dizayn edilmiştirler.