Monitörler

Monitörler

Yangın mahalline yaklaşmanın ciddi riskler taşıdığı veya fiziki ortamın uygun olmadığı durumlarda kullanılan İnsansız müdahale aracıdır. Manuel ve uzaktan kontrole olanak sağlayan kumanda panelli modelleri mevcuttur. Merdivenli araçlar üzerinde bulunan, seyyar ve Yangın müdahale araçları(Arazöz) üzerinde bulunan monitörler olmak üzere 3 farklı şekilde bulunurlar.

Merdivenli Araç Monitörleri

Merdivenli araç üzerinde bulunan sepete monte edilir. Özellikle yüksek yerlerde gerçekleşecek müdahalelerde etkili ve verimli çalışmaya esas teşkil eder. Sepet içerisinde bulunan personel tarafından kumanda edilir.

Yangın Müdahale Araçları Üzerinde Bulunan Monitörler

Araç üzerine sabitlenmiş ve insansız müdahalelerde kullanmaya elverişli monitörlerdir. Yanıcı maddenin niteliğine göre monitör üzerinden su ve köpük uygulanabilir. Çok uzak mesafelere kadar ulaşması güvenlik açısından kolaylaştırıcı bir unsurdur. Özellikle endüstriyel yangınlarda yakın mesafelerden insan unsuruyla müdahale etmenin ciddi riskleri olabilir. Böyle zamanlarda araç üzerinde bulunan monitörler tehlikeyi önlemede yardımcı olur.

Seyyar Monitörler

Müdahale esnasında gelişebilecek durumlara göre(olumlu-olumsuz) monitörlerin hızlı yer değiştirmeleri gerektiğinde kolaylaştırıcı bir unsur olarak kullanılabilir. Özellikle araç giriş çıkışının veya yaklaşmasının uygun olmadığı sahalarda kullanılır.
 
Salınımlı Monitör

Suyun boru mekanizması içerisinde ileri akışkanlık özelliklerine sahip manuel olarak çalıştırılan su, sis, jet, köpük monitörleri püskürtme yöntemiyle su veya köpük iletimi ile atış aralığını üst düzey verim alabilecek şekilde kullanıma olanak sağlar. Hafif ağırlığa sahip olup paslanmaz özellikte dizayn edilmiş özelliktedir.