PROJELER

İtfaiye Uygunluk Takip Sistemi

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, işyeri açma hazırlığındaki vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan İtfaiye Uygunluk Takip Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi. Ruhsat alabilmek için istenen “İtfaiye Uygunluk Raporları”na ilişkin başvurular, yeni proje sayesinde itfaiye merkezine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda yapılabilmektedir. Sonuçlar yine aynı yöntemle öğrenilmektedir. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, hayata geçirdiği yeni projeyle işyeri açacakların işlemlerini artık daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde tamamlamaktadır. Yeni projeyle “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” düzenlenmesi sürecinde istenen İtfaiye Uygunluk Raporları ile ilgili iş ve işlemler, İtfaiye’ye gelmeden “tamamen elektronik ortamda” yürütülüyor. Düzenlenen itfaiye raporları, yine elektronik ortamda yetkili belediye veya organize sanayi bölgesine gönderiliyor. Başvuru sahipleri, hazırlanan raporlara ilişkin sorgulamayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi üzerinden e-işlem bölümüne girerek yapabiliyor.
(www.izmir.bel.tr/eislem/itfaiyeUygunlukBelgeleri.aspx )
Pilot uygulaması Bornova’da başlayan proje diğer ilçelere ve iş alanlarına hızla yayılmakta ve işyeri açacak vatandaşlar, itfaiyenin hazırladığı raporları kendi ilçe belediyelerinden alabilmektedir.

Her şey bilgisayar ortamında 
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Denetim ve Önleme Şube Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Yazılım Şube Müdürlüğü’nün ortak projesi olan İtfaiye Uygunluk Takip Sistemi, sadece Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri değil, organize sanayi bölgelerini de kapsıyor. Proje ile birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatı için yetkili belediye veya organize sanayi bölgesine yapılan başvurular, İtfaiye Daire Başkanlığı’na elektronik ortamda iletilerek itfaiye raporu başvurusunun yapılması sağlanıyor. Bu kapsamdaki her türlü ödeme, bilgilendirme, takip ve raporlama işlemleri itfaiyeye gelmeden yerine getirilebiliyor. Düzenlenen itfaiye raporları, yine elektronik ortamda yetkili belediye veya organize sanayi bölgesine gönderiliyor.