HABERLER

Balçova yangını kontrol altında: Soğutma yapılıyor

Balçova 'da ormanlık alanda çıkan yangın İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yangın müdahale ekiplerini harekete geçirdi.

Balçova 'da  ormanlık alanda çıkan yangın İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yangın müdahale ekiplerini harekete geçirdi.
Kısa sürede büyüyen yangının söndürme çalışmalarını İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe koordine ediyor.  Yangın alanında İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak da ekiplerle sürekli iletişim halinde  bulunuyor.

Söndürme çalışmalarına itfaiyeden 10 tanker, 12  araç ve 50 personel katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yangınla ilgili yaptığı açıklamada "Balçova sırtlarında başlayan orman yangınına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte bizim ekiplerimiz de müdahale ediyor. Dileğimiz ve çabamız yangının daha fazla büyümeden söndürülmesi. Ne olur ormanlarımızı gözümüz gibi koruyalım. Geleceğimiz kararmasın" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin  müdahale ettiği yangın  havadan ve karadan yapılan yoğun mücadele ile kısmen kontrol altına alındı.  Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor. 

Balçova Barajı yakınındaki ormanlık alanda başlayan ve kısa sürede büyüyen yangını söndürme çalışmalarında, Yangın ve Acil Müdahale Şube Müdürü  Aydın Mutlu da alanda bulunuyor. Henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın nedeniyle, dağın zirvesindeki teleferik tesisleri kapatıldı ve alana sivil araçların girişi engelledi.

Büyükşehir İtfaiyesi Balçova’daki yangınla eş zamanlı olarak Aliağa’daki petrokimya tesisleri yakınında çıkan yangına da müdahale ediyor.