HABERLER

Trabzon'a K-9 Eğitiminde destek

Arama Kurtarma Köpek Eğitimi için gelen Trabzon İtfaiyesi personeli katılım ve teşekkür belgelerini İzmir Büyükşehir İzmir İtfaiyesi Dairesi Başkanı İsmail Derse'den aldılar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Buca Toros tesislerinde, Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ile Arama Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürlüğünde, 15 gün "K-9 Arama Kurtarma Köpeği" eğitimi alan Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye personeli belgelerini  İzmir İtfaiyesi Dairesi Başkanı İsmail Derse'den aldılar.

Eğitimin, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin pandemi, deprem, orman yangınları, sel gibi üst üste gelen olaylar zincirleriyle kısıtlı imkanlarının olduğu bir döneme geldiğini belirten Derse, ileriki dönemlerde ortak çalışmalarla bu işbirliğinin geliştirilmesini temenni etti.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma ve Eğitim Şube Müdürlüğü'den köpek eğitmenleri Ali Şengül ve İsmail Ersoy, bu eğitimin başlangıç olduğunu gelişimlerini ve durumlarını değerlendirmek için tekrar beraber çalışmayı istediklerini belirttiler.  

Belgelerin verilmesinin ardından durum değerlendirmesi yapan İtfaiye Arama Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürlüğü "Arama-kurtarma köpeği İzci’nin eğitmeni İbrahim Yılmaz "Arama kurtarma köpeklerinin önemini hepimiz biliyoruz, Trabzon İtfaiyesi bu işe yeni başladı, biz onlarda "iş köpekleri bilinci" uyandırmaya çalıştık. 15 gün kısa bir süre, ancak bir tanışma faslı oldu. Arama Kurtarma köpeklerinin bakım ve eğitiminin, hayvanseverlik şeklinde olmadığını, bu iş için özel köpeklerin seçilmesi ve adım adım aşamalarla eğitilmeleri gerektiğini, eğitim alan personel ve yöneticilerine anlattık. 
Bu uzun yol da inşallah birlikteliğimiz devam eder. Eğitim için buraya gelmeniz onur verici. Ekibimiz adına teşekkür ederim. Hepimiz ayrım yapmadan insanlara yardım etmeye çalışıyoruz. İyi ki geldiniz
" dedi.
 
İzmir İtfaiye Dairesi Başkanı Derse "Burada zaten bir grup sürekli çalışıyor. Sizler buraya geldikçe, buranın niteliği artıyor. Personelimizin, hem eğitmenlik tarafı, hem de enkaz üzerinde çalışma yetenekleri öne çıkıyor. Sizlerle birlikte kendilerini geliştirme imkanları da artıyor. Bu bir avantaj. 
Ne kadar çok grup eğitime gelirse, belki iş yükümüz artacak ama personelimiz bu işi zevkle yaptığı için, kendi gelişimlerine çok katkısı oluyor. Kurum gelişimine de katkısı oluyor.
Ayrıca burada en önemli nokta şu; İtfaiye mesleğinde çalışan (tüm) arkadaşların birbirini tanıması ve koordinasyonun organize edilmesi. Zaten afetlerde en büyük sıkıntı koondinasyon eksikliği. Bu, personel birbirini tanıdığında, daha hızlı gerçekleşiyor. Afet bunu beklemez zaten, bu hızı almamız lazım. Bu anlamda da buraya gelişinizin bize katkısı oluyor
" dedi.